Tee on naturaalne, aromaatne, värskendav ja vastavalt valmistusviisile kas rahustav või ergutav jook, mida saadakse teepõõsa lehtedest.

Tee ajalugu algas vanas Hiinas umbes 5000 aastat tagasi. Legendi kohaselt imperaator Shen Nung ja tema õukond, külastades oma valduste ääre alasid, peatusid puhkuseks. Vastavalt reeglitele hakkasid teenrid õukonnale joomiseks vett keetma. Kõrvaloleva põõsa küljest kukkusid kuivanud lehed keevasse vette ja pruun vedelik segunes veega. Teadlasena oli imperaator huvitatud uuest vedelikust. Tee tarbimine levis Hiina kultuuris ja jõudis kiiresti ühiskonna kõikide kihtideni.

Teetaimest on olemas kaks varianti: Thea (Camelia) sinensis- hiina tee ja Thea (Camelia) assamica- assami tee. Hiina teepõõsa põhitaim kasvab kuni nelja meetri kõrguseks, assami tee kui tal takistamatult kasvada lasta, kahekümne meetri kõrguseks. Mõlemad liigid on igihaljad ja sammasjuurega, mis võib kasvada kuni viie meetri pikkuseks. Mõlema liigi lehed on lühikeste varte ja nahkja pealispinnaga. Kujult on nad lantsetjad, elliptilised või munajad, nende serv on saagjas. Lehepungad ja noored lehed on alumiselt küljelt kaetud karvakestega ning neil on hõbedane, siidine läige. Assami tee lehed on tunduvalt suuremad kui hiina tee omad.

Kõige paremini kasvab teepõõsas troopilistel ja subtroopilistel aladel, kus on vajalikul hulgal sademeid ja niiskust ning nõrgalt happeline pinnas. Kuumas troopikas istutatakse teepõõsad tee kvaliteedi parandamiseks mäenõlvadele nii nagu seda tehakse Sri Lankas, kus teepõõsaid kasvatakse kuni 2000 m kõrgusel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tee põõsad ja teeleht õiepungaga Sri Lankas

Jaapanisse tõi esimesed teeseemned budistlik preester Yeisei, nähes tee väärtust tõusvat Hiinas religioosses meditatsioonis. Tee tõsteti kunstivormiks, millest arenes Jaapani teetseremoonia „Chano Yu“ („kuum vesi tee jaoks“). Tseremoonia pidi olema sooritatud kõige täiuslikumal, viisakamal, elegantsemal, veetlevamal moel. See omakorda soodustas kunstide ja teenuste arengut. „Teemajade“ jaoks loodi eriline arhitektuuri vorm „chaseki“, kus Jaapani kultuurilis- kunstilised perenaised geišad spetsialiseerusid teetseremoonia esitlustele. Aegapidi kadus algse zeni kontseptsiooni puhtus. Teetseremoonia muutus rikutuks, tormakaks ja rohkelt ilustatuks.

Preester Sen-no Rikkyu (1521-1591) kehtestas tseremooniale jäigad standardid, mis on paljuski tänapäevani muutumatutena kasutusel.

 Euroopasse jõudis tee tänu portugallaste arenenud laevastikule. Esimene eurooplane, kes isiklikult teega kohtus ja sellest kirjutas, oli Portugali jesuiit isa Jasper de Cruz 1560. aastal, ta oli kui misjonär selle kaubanduslikul missioonil. Portugallased transportisid teed Lissaboni, Hollandi laevad Prantsusmaale, Hollandisse ja Baltimaadesse. ( Sel ajal oli Holland poliitiliselt Portugaliga ühendatud. ) Tee muutus Hollandi pealinnas Haagis väga populaarseks. Alguses oli tee rahvale kättesaadav apteekides koos haruldaste vürtsidega nagu ingver ja suhkur, 1675ndaks aastaks oli see saadaval juba tavalistes toidupoodides üle kogu Hollandi. Orientaalsete asjade hüsteerilise voolus, mis levis üle Euroopa muutus tee elustiiliks. 1680.- l mainitakse piima lisamist teele. Samal perioodil proovisid Hollandi kõrtsid esimest korda tee serveerimist restoranis. Tavernide omanikud varustasid külalisi kaasaskantava teevalmistamise komplektiga, mis sisaldas ka küttekeha. Nii valmistati endale ja oma sõpradele teed väljas taverni aias. Prantsusmaal oli tee populaarne umbes 50 aastat, kuni seda asendas veini, šokolaadi ja eksootiliste kohvisortide eelistus.

Ka Inglismaal kindlustas just aadelkond tee heakskiidu ja vastuvõtu, mis osutus piisavalt populaarseks, et asendada õlut rahvusliku joogina. Tee maania levis üle Inglismaa ja tekkis pärastlõunatee Inglismaal . Enne tee esitlemist Britannias oli inglastel kaks peamist toidukorda – hommikusöök ja lõuna. Hommikusöögiks oli õlu, leib ja loomaliha. Lõuna oli pikk, raske eine päeva lõpus. Polnud ime, et Bedfordi printsess Anna (1788-1861) tundis õhtupoolikuks „uppumistunnet“. Kohandades Euroopa tee serveerimise kombeid, kutsus ta sõpru oma ruumidesse Belvoiri lossis lisaeinele kell viis õhtul. Menüüks olid väiksed koogid, või ja leib, valitud maiustused ja muidugi tee. See suvine komme osutus nii populaarseks, et hertsoginna jätkas seda Londonisse tagasi pöördudes, saates oma sõpradele kaardikesi kutsudes neid endaga liituma „teeks ja väljadel jalutamiseks“. (Londonis olid sel ajal suured aasad linna sees.) Kombe kutsuda sõpru õhtuti teed jooma võtsid kiiresti üle teistest klassidest võõrustajannad. Varsti levis üldine tee serveerimise komme. Esimene kann teed valmistati köögis ja viidi maja perenaisele, kes ootas kutsutud külalistega, ümbritsetuna peenest Hiina portselanist.. Esimest kannu hoidis perenaine soojana teise kannu abil, see oli tavaliselt hõbedast ja seda hoiti soojas tulekoldes. Toit ja tee käisid külaliste seas ringi, külastuse põhieesmärk oli vestlus. Täna on meie sortimendis ka Bedford´s High Tea valik , kus on kümme erinevat maitset Premium klassi teed .

 

Axxent Masters In Tea

Sel ajal arenes kaks eri tee serveerimise vormi: „kõrge“ ja „madal“. „Madal tee“ – serveeritud õhtul hilisemal ajal aristokraatsetes kodudes, koosnes pigem hästi valitud suupistetest kui raskest einest. Rõhk oli esitlusel ja vestlusel „Kõrge tee“ või „Liha tee“ oli päeva põhiline või „kõrge“ eine. See oli madalamate ja keskklassi põhiline eine ja sisaldas enamasti täielikke lõuna elemente nagu loomalihapraad, kartulipuder, herned ja muidugi tee.

 Tee oli põhijooke, mida kohvimajades pakuti, kuid maju nimetati nii, kuna kohv saabus Inglismaale mõni aasta enne teed. Inglased leiutasid teeaiad, kui olid näinud hollandlaste kõrtsiaedade teekombeid. Daamid ja härrad võtsid oma teetassid õue, ümbritsetuna ajaviitest nagu orkestrid, peidetud ronitaimevõrestikud, lilledega ääristatud kõnniteed, keeglimurud, kontserdid, hasartmängud või öised ilutulestikud. Naistele lubati esimest korda minna segapublikuga kogunemisele ilma sotsiaalse kriitikata. Kuna aiad olid avalikud, segunes Briti ühiskond siin esimest korda vabalt, ületades klassi-ja sünniõiguse piire.

Tänapäeva Ameerikas on tee populaarsem kui kunagi varem. Taasärganud huvi tee vastu põhineb sellel, et paljud ameeriklased otsivad tervemat ja positiivsemat elustiili. Head hotellid üle kogu USA taasloovad või planeerivad jälle pärastlõunaseid teeserveeringuid.

Kõik teeliigid - valge, roheline, kollane, oolong ja must tee - pärinevad ühelt teepõõsalt. See, milline tee korjatud lehtedest valmib, sõltub korjeajast, lehtedest ja lehtede töötlemise viisist. Kvaliteedi määramise tähtsaim tingimus on teelehtede õige koristamise aeg. Teelehti korjatakse sõltuvalt ilmastikust aastaringselt, tavaliselt hommikuti 6–12 päevaste vahedega. Sri Lankas korjatakse teelehti käsitsi, kuid teistes riikides on teelehtede korjamine erineval määral mehhaniseeritud. Kõige hinnatumaks peetakse teelehe punga ja kahte esimest lehte - nende noppimisel saadakse fine plucking - kõrgema kvaliteediga korje. Seda reeglit järgitakse täiel määral ainult Tseilonil. Suurte istanduste juurde on tavaliselt ehitatud elumajad, koolid, haiglad ja teised sotsiaal- ja olmeobjektid.

 

Sri Lanka. Kohalik liiklusvahend „TUC-TUC“.                          Teekorjamine käib Sri Lankas käsitsi.

Tee kvaliteeti näitab teepõõsa ülemiste lehtede ehk nn tipulehtede kogus: mida rohkem on tees tipulehti, seda kvaliteetsem on saak Tee kvaliteet määratakse degusteerimise teel, kus hinnatakse visuaalselt teepuru välimust, värvust ja teelehtede suurust.

Tänapäeval jagatakse teepuru kvaliteedi klassi järgi nelja suuremasse rühma:

1. aste - Leaf - terve lehe teed ehk lehtteed;

2. aste - Broken - murtud lehe teed;

3. aste - Fannings - väike teepuru viimasest sõelumisest;

4. aste - Dust - allesjäänud tolm;

 Igas klassis on oma alajaotused ja kolm numbrilist astet.Tee valikul tuleks meeles pidada, et mida rohkematest tähtedest koosneb teepakil olev lühend, seda kvaliteetsem ja hinnatum on tee.

 TP, Tippy Golden - kuldsete pungadega tee, pungad kaetud udusulgedega, mis seovad endaga teelehtedest väljunud magusa suhkru

F, Flowery - õide puhkemas õrnad leheosad

F, Finest - parim

O,Orange - viitab Hollandi kuninglikule kvaliteedile, mitte värvile ja maitsele

P, Pekoe - teepuru sees on kolmas leht

SF, Special Finest - eriti valitud ja parimast korjest tee

S, Souchong -suured madalamad lehed, samuti Hiina suitsutee termin

Enamlevinud - FOP, OP, BOP.

Haruldased - FTGFOP, GFBOP.

Teepõõsa lehtede töötlemine:

 Aurutamine lühema aja vältel - toimub 30 sekundi kuni 2 minuti jooksul suurtes tõrtes, desaktiveerib teelehtedes leiduvad ensüümid. Vastasel juhul käivitaksid ensüümid kääritamise ehk fermentatsiooni. Rakendatakse valgete, kollaste ja roheliste teede puhul.

Aurutamine pikema aja vältel - kasutatakse haruldaste kollaste teede puhul. Esmalt aurutatakse teelehti i

ntensiivselt 30 sekundi vältel, seejärel asetatakse teelehtede kohale umbes 2-8 tunniks puhas riie, mis pikendab auru toimeaega ning tulemuseks on eripärane intensiivne lõhn, maitse ja teelehtede kollane värvus.

Närvutamine - sooja tsirkuleeriva õhu käes pehmendatakse teelehti selleks, et need ei puruneks järgmise etapi, tee rullimise ajal.

Rullimine - kasutatakse mustade teede puhul kahel eesmärgil: esiteks teelehtedele kaardus välimuse andmiseks, teiseks teelehekestes leiduvate ensüümide vabastamiseks ehk kääritamise ehk fermentatsioon käivitamiseks.

Praadimine - seda meetodit kasutatakse peamiselt Hiinas roheliste teede töötlemisel. Eesmärgiks on desaktiveerida ensüümid, et ei käivituks kääritamisprotsess. Kasutatakse suuri wok - panni taoliseid panne. Teelehekesi kuumutatakse lühiajaliselt, ühtlase kuumuse juures kätega pidevalt segades. Jaapanis kasutatakse rohelise tee ensüümide desaktiveerimiseks enamasti aurutamist.

Muljutud raputades - sellist töötlemist kasutatakse oolong ( meil olemas Urban Teagarden ja Legends teede valikus ) teede puhul. Teelehti raputatakse korvides, et nende rakuseinad puruneksid, vabaneksid ensüümid ja käivituks kääritamine.

Kääritamine lühiajaliselt - kasutatakse oolong teede kääritamisel 15-60 % ulatuses. See tähendab, et kääritamine peatatakse kuumusega kuivatamise teel. Vahel nimetatakse selliselt töödeldud teed ka poolfermenteerituks .

Kääritamine e fermentatsioon - täielikku kääritamist rakendatakse mustade teede valmistamiseks. Rullimise ajal purustatakse teelehtede rakuseinad, sel moel vabanevad ensüümid, mis käivitavad biokeemilise reaktsiooni. 90%-lise niiskuse ja 22-28 °C juures toimub 1-3 tunni jooksul oksüdatsioon ja käärimine. Selle protsessi tulemusena muutub tee lõhn, värv, maitse ja toime.

Kuivatamine - lõpetab fermentatsiooni. Spetsiaalsetes kuivatuskappides 79-90 °C juures kuivatatakse teelehed .

Olenevalt tee töötlemise etappidest kujunevad välja põhilised tee liigid:

MUST TEE - kääritatud e. fermenteeritud tee

ROHELINE TEE - kääritamata e. fermenteerimata tee

OOLONG TEE e. musta draakoni tee e. siniroheline tee - poolfermenteeritud tee

VALGE TEE - töötlemata tee avanemata pungadest

Lisaks põhilistele tee liikidele toodetakse veel

naturaalselt maitsestatud teesid

aromatiseeritud teesid

taimeteesid ehk infusioonteesid

Roheline tee on fermenteerimata, temas on säilinud roheline värvus, sest kuuma auruga peatatakse teelehtede fermentatsioon, neid ainult närvutatakse ja kuivatatakse. Roheline tee sisaldab palju rohkem parkhappeid ja kofeiini, kui must tee. Eelistatakse Jaapanis ja Hiinas ja Kesk-Aasias. Roheline tee stimuleerib seedimist, aitab allergia, ülekaalulisuse puhul, viib organismist välja mürke ja tugevdab veresoonkonda. Roheline tee sisaldab kohvist kuni 50 % vähem kofeiini, kuid tema ergutav toime põhineb tees sisalduval kofeiinile sarnasele ainel teofülliinil, mida kasutatakse astma raviks. Samas on see ka tugev südame stimulaator. Rohelises tees sisalduvad polüfenoolid ja katehhiinid võitlevad organismis vabade radikaalidega ning väldivad DNA muutusi ning blokeerivad kasvajaid soodustavaid aineid. Katsed näitavad, et roheline tee aitab vältida kopsu-, soole-, maksa-, naha-, käärsoolevähki. Tees sisalduvad tugevad fütokemikaalid kaitsevad ka suuõõnevähi eest. Uuringud on näidanud ka rohelise tee mõju kolesteroolitaseme vähendamises, ning tees sisalduv looduslik fluoriid ja polüfenoolid aitavad tõrjuda kaariest ning pärsivad bakterite tegevust, mis tekitavad hambakattu.

Roheline tee on väga õrn ja tundlik tema valmistamiseks kasutatava vee suhtes. Tee keetmiseks sobib pehmem vesi (väiksem kaltsiumi ja magneesiumsoolade sisaldus). Pehme värske veega valmistatud tee ei ole vänge maitsega, vaid meeldiv, ilusa värvuse ja suurepärase lõhnaga. Tõmbamiskestuse pikendamine ei tee teed kangemaks. Kanguse määrab ainult lisatud tee kogus. Tee virgutav toime kestab 5-6 tundi.Tee tõmbamine: virgutava toimega 2-3 min., rahustava toimega 5-6 min. Lastele tehakse poole lahjem tee.

Rohelisele teele lisada alati veidi suhkrut või sidruniviil – nii on tee joomisest tervisele tõusev kasu tunduvalt suurem

Oolong e. Punane tee on pooleldi fermenteeritud tee s.o. musta ja rohelise tee vahepealne, milles on ühendatud musta ja rohelise tee parimad maitse- ja aroomiomadused. Ka sisaldab ta kaks korda rohkem kofeiini, kui must tee ning on väga vitamiinirikas ja vürtsikas. Peetakse maailma aromaatsemaks teeks. Oolong sobib hästi Hiina toitude juurde. Oolongi teed tarnitakse Hiinast (China Oolong) ja Taiwanist (Formosa Oolong) Tuntakse ka “Musta Draakoni” nime all. Omab organismi üldtoniseerivat, vastupanuvõimet tugevdavat toimet, reguleerib seedetegevust. Regulaarsel tarvitamisel väheneb vere kolesteroolisisaldus, kehakaal võib langeda rasvkoe intensiivsema lõhustumise arvel, samas aitavad tees sisalduvad ained eemaldada organismist jääkaineid, mis vabanevad rasvkoe lagunemisel

Tee tõmbeaeg: virgutava toimega 2-3 min., rahustava toimega 5-6 min

Must tee on tugevalt fermenteeritud (kääritatud) tee. Fermenteerimine kujutab endast rullimise käigus väljunud rakumahla oksüdeerumis- ja käärimisprotsessi, mis kutsub esile värvi muutumise ja iseloomuliku aroomi tekke. Tänu fermenteerimisele vabanevad ka teised tee maitse jaoks tähtsad ained, mis osalt lahustuvad ainult väga kuumas vees. Fermenteerimisele järgneb kuivatamiseprotsess. Tee kuivab masinates temperatuuril 85-100o C umbes 20 min.

Valge tee - värsked teepungad korjatakse enne nende puhkemist, kuivatatakse. Kokkukeerdunud pungadel on hõbedane välimus.

Maitsestatud tee valmistatakse viimase etapina enne kui tee pakitakse. Selleks segatakse lisa maitseid teelehtedega.Kasutatakse ainult naturaalseid aroomiaineid. Näiteks jasmiini-, rukkilille-,saialille- ja teisi õisi ja kroonlehti, puuviljamaitselisi õlisid ja puuviljatükikesi jne.